Skąd Polacy czerpią wiedzę nt. zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania uważają za najtrudniejsze? Czy zdarzyło im się, aby rekruter zadał pytanie zbyt osobiste? W lipcu br. konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili badanie ankietowe, dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej.
Z odpowiedzi respondentów wynika, że generalnie są oni świadomi zasad zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) przyznała, że z całą pewnością zna zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej, 42 proc. uczestników badania stwierdziło, że wydaje im się, że znają zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Częściową znajomość wspomnianych zasad zadeklarowało 2 proc. respondentów. Tyle samo osób biorących udział w badaniu przyznało, że ma problem ze znajomością zasad prawidłowego zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Z odpowiedzi respondentów wynika, że w większości nie mają oni problemów ze znajomością podstawowych zasad, związanych np. z ubiorem, gestykulacją na rozmowie kwalifikacyjnej. Skąd zatem czerpią wiedzę na ten temat? Zdecydowana większość osób biorących udział w badaniu, bo aż 67 proc. przyznała, że ich głównym źródłem wiedzy odnośnie poprawnych zachowań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest Internet. Nieco mniej niż połowa respondentów (40 proc.) wskazała znajomych. 20 proc. ankietowanych wymieniła inne źródła wiedzy, wśród których najczęściej pojawiało się doświadczenie życiowe, wyniesione z wcześniejszych rozmów oraz naturalna umiejętność dobrego zachowania i kultury osobistej. Zdaniem 15 proc. respondentów warto czerpać wiedzę z poradników książkowych i czasopism branżowych. Co dziesiąty ankietowany podkreślił rolę różnorodnych szkoleń przy zdobywaniu wiedzy nt. zachowania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 5 proc. respondentów docenia natomiast rolę tematycznych szkoleń, realizowanych przez urzędy pracy.
Wśród różnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, zdarzają się też takie, które nie powinny być zadane. W związku z powyższym konsultanci Zielnej Linii zapytali ankietowanych, czy zdarzyło im się, aby rekruter lub pracodawca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zadał pytanie zbyt osobiste. Zdecydowana większość ankietowanych (80 proc.) stwierdziła, że dotychczas nie spotkała się z takim pytaniem. Taka sytuacja zdarzyła się natomiast 18 proc. respondentów. 2 proc. osób biorących udział w ankiecie stwierdziło, że bardzo często słyszy takie pytania na rozmowach kwalifikacyjnych.
Sukces rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często zależy od naszego przygotowania do rozmowy. Jednym z jego elementów jest analiza potencjalnie trudnych pytań, które mogą paść w trakcie rozmowy. Które pytania osoby biorące udział w badaniu ankietowym uznali za najtrudniejsze? Jakie czynniki, ich zdaniem, można uznać za dyskwalifikujące w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Odpowiedzi na te pytania wraz z pełną wersją raportu są dostępne na stronie internetowej Zielonej Linii.
Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/rozmowa-kwalifikacyjna-raport-zielonej-linii